top of page

Rzemiosło Ludowe

Garncarstwo

Garncarstwo jest jednym z najstarszych rzemiosł, znanym już od neolitu. Jest to rękodzielniczy wyrób ceramicznych naczyń i przedmiotów codziennego użytku. Pierwsze naczynia gliniane lepiono ręcznie z taśm i wałków glinianych, a po wysuszeniu wypalano w ognisku. W późniejszym czasie ceramikę zaczęto toczyć na kole i wypalać w specjalnie do tego przeznaczonych piecach.

Na początku XX wieku garncarstwo zostało uznane za jedną z dziedzin sztuki ludowej. Garncarstwo jako tradycyjne rzemiosło wiejskie, produkujące na potrzeby ludności wiejskiej, zaczęło zanikać. Rynek wiejski został wchłonięty przez produkcję fabryczną. Tradycyjne wyroby garncarskie, pozyskując nowego, miejskiego odbiorcę, zaczęły zatracać swoją pierwotną, przede wszystkim użytkową funkcję, a na pierwsze miejsce wysunęła się funkcja estetyczna i dekoracyjna.

Materiałem garncarski jest glina, którą można formować w dowolny sposób. Po ulepieniu naczynia należy odczekać, aż wyschną, a następnie wypalać przez kilka godzin w temp. ok 1000 st. C. Naczynia mogą być pokryte również różnobarwną glazurą - szkliwem.

Serdecznie zapraszamy na warsztaty garncarskie odbywające się na naszej stajni zarówno dla starszych jak i młodszych. Lepienie z gliny to świetna atrakcja pobudzająca wyobraźnię i rozwijające zdolności manualne. Nie czekaj i sprawdź jak odnalazł byś się w roli garncarza lub garncarki!

Chleb tradycyjny

Chleb wymieniany jest jako elementarny posiłek człowieka w najstarszych źródłach historii kultury. Jego wygląd i właściwości zmieniały się znacznie w ciągu wieków doskonalenia techniki otrzymywania mąki oraz przyrządzania i wypieku ciasta. Pierwsze domowe piece chlebowe pojawiły się w Egipcie miały one stożkowaty kształt i były obudowane cegłami. W Rzymie budowano piece zamknięte z łukowatymi stropami, ten typ pieców jest rozwijany i kontynuowany przez wieki.

W naszej stajni zajmujemy się wypiekiem tradycyjnego chleba, którego receptura oparta jest na przepisach przekazywanych przez pokolenia. Wszystkich smakoszy serdecznie zapraszamy na stajnię. 

Prowadzimy warsztaty da dzieci, młodzieży i osób starszych pt. "Przaśnego grodu smak legendy", podczas których prezentujemy wszystkie etapy wypieku chleba. Wycena warsztatów jest indywidualna i zależy od ilości uczestników.  

W sezonie letnim istnieje również możliwość zamówienia i zakupu chleba. 

Zapraszamy do kontaktu! 

bottom of page